Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
Ако не пея, съм никой. Операта е между публиката и артиста. Нашата връзка е Бога, казва Камен Чанев.
Днес се навършват 60 години от рождението на именития оперен певeц.
Той е роден на 27 август 1964 г. в Сливен, където завършва гимназията с преподаване на западни езици „Захари Стоянов“.
Още преди да тръгне на училище, Камен започва да пее в детския хор „Дружна песен“ – Сливен, под ръководството на Методи Григоров. След 7-и клас пее в смесения хор „Добри Чинтулов“. В последния клас на гимназията започва да ходи на уроци при проф. Сима Иванова. Всяка събота и неделя пътува с кола от Сливен до София за тези уроци. След това пее в ансамбъла на Строителните войски при Валентин Бобевски.
Камен Чанев учи в Националната музикална академия &b
Нова работилница за сценични таланти ще запознае участниците с детайли от света на киното и театъра. "Магията на театъра и киното" се организира съвместно от Театрален колеж "Любен Гройс" и Община Бургас в Културен дом НХК между 13 и 20 септември, съобщават от пресцентъра на градската администрация.
В рамките на работилницата участниците ще получат допълнителни познания и опит в областта на режисурата, писане на сценарий, операторско и актьорско майсторство, монтаж, продуцентство и работа в екип.
Преподавателите на „Магията на театъра и киното“ ще са педагози с практически опит. Сред тях са Любомира Башева, Ваня Николова, Башар Рахал, Ники Илиев, Георг Киряков, Михаил Михайлов, Никола Миленов и Веселин Менкаджиев.
Програмата е създадена така, че да даде цялостен поглед върху създаването на кино и театрални продукции, като всеки ден е посве
Според скулптора Хари Арабян в една определена възраст човек започва да се връща назад и да търси там отговорите. "Сега интернет ти казва всичко, но не ти обяснява мотивите. Затова в един момент човек има нужда да се върне малко назад, за да открие същността на човешката природа, на търсенията, на вярата." Това разказа той в интервю по повод откриването на най-новата му самостоятелна изложба скулптура в галерия "Пролет" в Бургас.
Вглеждане в старите майстори
Първата творба, която посреща посетителите в бургаското пространство за изкуство, е интерпретация на скулптора по картината "Притча за слепците" от Питър Брьогел. Хари Арабян казва, че по някакъв начин тя олицетворява състоянието ни като общество в момента, но и че се надява да не е съвсем прав.
Част от творбите му представят теми като разпятието с леко намигване към готик
Япония се представя на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуството с инсталация, озаглавена Compose. Вдъхновена от течове в метрото в Токио, авторката Юко Мори пресъздава този проблем в творбата си и след това опитва да ги поправи, импровизирайки с различни предмети, налични в магазини във Венеция, за да изгради кинетична скулптура.
Проектът е куриран от Сук-Кюн Лий - директор на художествената галерия "Уитуърт" в Манчестър. Това е първият път в историята, когато чуждестранен куратор работи по Японския павилион, отбелязва изданието Tokyo Art Beat.
СМЕСИЦА ОТ ЗВУЦИ, АРОМАТИ И ЗРЕЕЩИ ПЛОДОВЕ
Юко Мори използва предмети като чадъри, пластмасови контейнери, тръби или дървени мебели, опитвайки се да изследва пространството, което заемат, както и изместването, предизвикано от движението им. Пресни плодове с преминаващи през тях диоди допълва
Съвместна изложба с произведения на художници, участвали в традиционния Международен пленер по живопис "Перник - дух и колорит" беше открита тази вечер в галерия "При Кмета" към Община Перник.
Пленерът, състоял се за 27-и път, се организира по повод Деня на града.
В това издание изкуството си демонстрираха десет художници от България, Сърбия и Турция. Гости на откриването на изложбата бяха областният управител на Перник Людмил Веселинов и заместник-кметът на общината Стефан Кръстев.
"Този пленер започна с една далечна идея и с едно желание за комуникация между художниците. В началото канехме много колеги от побратимените градове и сме имали гости от Португалия, Китай, Русия, Беларус, Гърция, Турция. Пленерът беше в по-широк мащаб, с повече дни и хора. Макар че през трудните години имаше малко намаляване, пленерът успя да просъществува и за създава чудесни конта
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една гейша", Вивалди - „Глория" и „Есен", Жул Масне - „Медитация”.
В момента Quarto е на световно турне със съвместния си проект с „Мистерията на българските гласове" и Георги Андреев. Преди концерта в София, предстои изява на 12 октомври, в Wales Millennium Centre, а след това и скандинавско турне.
Крис Стейпълтън спечели четири награди на Асоциацията за кънтри музика, но водещото отличие за шоумен на годината беше присъдено на Морган Уолън, предаде Асошиейтед прес.
Сред призовете на Стейпълтън са за песен на годината и сингъл на годината за парчето White Horse.
Освен за да вземе трофеите си, Крис Стейпълтън нееднократно се качи на сцената и за свои изпълнения, включително за дует с Пост Малоун, с който откри шоуто.
Стейпълтън триумфира и в категорията за вокалист на годината за рекордния осми път.
През по-голямата част от церемонията изглеждаше, че Морган Уолън, който водеше по номинации, ще остане с празни ръце, докато връчващият отличието Джеф Бриджис не произнесе името му, обявявайки носителя на голямата награда за шоумен на годината.
Четири от номинациите на Уолън, който не присъства на церемонията, бяха за съв
Музика, изкуство и занаяти ще оживят крайречното пространство на Троян от 23 до 25 август, съобщи Цветемира Минкова от фондация „Колективът“.
Артистичните прояви са част от програмата на фестивала „Горе – Долу“, в чиято организация си партнират Община Троян, сдружение „Резиденция Белиш“ и фондация „Колективът“, стояща зад инициативата „Реките на града“.
Идеята на фестивала е да подчертае връзката на града с река Бели Осъм и чрез ръчните занаяти и арт работилници, които са част от културната програма, да представи смесица от традиционни и съвременни форми на изкуство, каза Минкова.
Както подсказва името му, събитието се организира в две различни локации. „Горе“ се случва в рамките на „Резиденция Белиш“ в Марковска махала - местност, намираща се малко
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
„Мистерията на българските гласове“ ще участва в концерта на „Молец“, на 21 ноември в „Арена 8888 София“, съобщават организаторите.
Хорът и дуетът ще представят съвместна нова песен, наречена „Вятъра“.
Спектакълът, неречен „Молец – последното – 21.11.“, ще включва живи инструменти, повече танцьори и нови изненади. Ще звучат няколко неиздадени нови песни, както и познати песни с нови аранжименти.
Групата Trigaida, която преплита българския фолклор със съвременната електронна музика, отново ще подгрява публиката с обновена програма.
Турнето на „Молец“ премина през Пловдив, Варна и Велико Търново.
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни